CO ZROBIĆ NA WYPADEK NIEZDOLNOŚCI DO PRACY?


Choroba lub wypadek? Twój dotychczasowy dochód jest zagrożony? Opcja najgorsza, diagnoza - niezdolność do pracy! I co dalej?

Co czwarty pracownik musi przedwcześnie przerwać wykonywanie pracy z powodu niezdolności do wykonywania zawodu. Co powinniśmy w takim wypadku wiedzieć i jak najlepiej się zabezpieczyć?

Dotyczy to szczególnie młodych pracowników, którzy nie mogą liczyć na pomoc państwa w przypadku niezdolności do wykonywania zawodu - wypłacana przez państwo wcześniejsza renta jest obliczana na podstawie dotychczasowego średniego dochodu. Od 2001 roku wszyscy obywatele, którzy urodzili się po 1960 roku, otrzymują tylko zmniejszona rentę w przypadku niezdolności wykonywania zawodu (Berufsminderungsrente) i to tylko wtedy, gdy jesteśmy w stanie pracować co najmniej 3 godziny dziennie. Można więc stwierdzić – brak zabezpieczenia państwowego.

Zabezpieczenie się przed tym ryzykiem staje się więc nieodzownie ważne! Osobom, które nie przepracowały przynajmniej 5 lat, nie przysługują żadne świadczenia państwowe. Także osoby, prowadzące własną działalność gospodarczą, które nie odprowadzają składek do kasy emerytalno- rentowej, nie otrzymają pomocy od państwa.

Powstałą w ten sposób lukę w ubezpieczeniu można zlikwidować poprzez zawarcie ubezpieczenia prywatnego na wypadek niezdolności do pracy - Berufsunfähigkeitversicherung. Warto pamiętać o tym, iż zarówno państwowa renta jak i wypłata z polisy na życie powinny zawsze być w stanie zastąpić aktualny dochód netto.
Przed podpisaniem polisy na wypadek niezdolności do pracy należy bardzo uważnie przeczytać treść umowy. Szczególną uwagę należy zwrócić na klauzulę dotyczącą kwestii przekwalifikowania się, w celu wykonywania innego zawodu. Ważna jest również odpowiedź na pytanie jak długotrwała musi być niezdolność do pracy.

Ewelina Szcześniewska

Mobil: 015738137989

Tel.:065979026206

Fax: 065169976256

E-Mail: e.szczesniewska@office-pro.eu

Römerwall 16 D-54584 Jünkerath,

Schönbornstraße 1 D-54295 Trier,

Graeffstraße 5 D-50823 Köln

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz